OttHon az Erdőben ♣ Mesél az Erdő ♣ ÖKU-sok a cserkészparkban
OttHon az Erdőben
Mesél az Erdő
Március 9.-én reggel fél nyolckor a Máriaremete – Hidegkúti Ökumenikus Általános Iskola 4. évfolyama buszra szállt, hogy az OttHon az Erdőben projektnek hála megismerje környezete természeti értékeit; találkozzon a természettel, és meghallgassa, mit mesél az Erdő. A Sztrilich Pál Cserkészparkban Hanna, Orsi és Tardos várta őket, hogy egy közös sétát követően a 3 osztálynak forgószínpad rendszerben bemutassák az erdő és a fák világát, és meséljenek az erdész és vadász szakma fontosságáról.
Az első állomáson Orsival találkoztunk, akivel egy játékos akadályverseny keretében ismerhettük meg a fák életritmusát. A bemutatkozás után mindenki kapott egy kis cetlit, amelyre két tápláléklánc résztvevői voltak írva. Ezek segítségével felállítottuk a táplálékláncokat és csoportokat alakítottunk. Mindannyian a vízért, a tápanyagokért és a fényért küzdöttünk. Az élménydús vetélkedő közben egy táblán kísérhettük figyelemmel, hogy a csapatunk fája mekkorára nőtt. A játék végeztével, azonban kiderült, hogy a vetélkedőnek nincs nyertese, hisz a különböző magasságú fák biztosítják az erdő szintezettségét, a benne élő fajok egymás mellett élését. A játék hevének csillapítása végett a kaptunk egy pohár szénsavas ásványvizet, majd egy szőlőcukrot. Így érthetőbbé vált számunkra, hogy a növények a fény erejével hoznak létre vízből és CO2– ból szőlőcukrot.
A második állomáson Tardos várt minket, és közös erővel kellett egy 73 cm élhosszúságú kalodát teleszedniük az erdőből holtfával és mindezt időre tettük. Miután a kaloda megtelt a hivatalos időeredmény felkerült a dicsőség listára, ahol az első helyen a magyarországi erdők állnak, hisz ők ezt egy másodperc alatt képesek produkálni. A következő megpróbáltatás során a séta közben megismer fafajok, és azok felhasználhatóságát kellett egy fantáziarajzban ábrázolnunk. Ezt követően még egyszer átbeszéltük az előző nap megírt kérdőív kérdéseit, így már nem maradhatott bennünk kétség a felől, hogy a tárnics az nem egy fafaj, és hogy milyen fontos feladata van az erdészeknek és vadászoknak.
A harmadik állomáson Hanna irányításával pantomim játékot adtunk elő, amelyen keresztül a nádas, a tisztás és a bozótos élővilágát mutattuk be egymásnak. Ezek után „a fák vándorlásáról” esett szó, és a különböző fafajok terméseit próbáltuk minél messzebbre fújni, hogy ebből is kiderüljön, hogy ki a leggyorsabb a fák közül. És hogy az aznapi elmaradt testnevelés óra kívánatos izomláza se maradjon el, egy gyors métázásra is sor került!
A forgószínpad után uzsonnára ült össze, hogy az otthonról hozott finom falatokat elköltsük, és amint végeztünk, egy hatalmas lapot írtunk alá, melyen az OttHON az Erdőben program lógója volt látható. A program zárásaként egy szelídgesztenye fát ültettünk el és előtte készítettünk egy fotót, ami az óta bekeretezve lóg a tanári szoba falán.
Ennek a rendhagyó tanításnapnak köszönhetően rengeteg új ismerettel gazdagodtunk az erdők életvilágával kapcsolatban. Megtanultuk mit jelent, ha egy faj invazív, segítettünk a fáknak táplálékhoz jutni, és megtudtuk, hogy hogyan vészelték át a fafajok a jégkorszakokat. Az élményhez még a szikrázó napsütésben és a tavasz izgalmas illatai is hozzá segítettek minket.
Köszönjük a Magyar Környezeti Nevelési Egyesületnek és az IKEA-nak, hogy támogatásukkal lehetővé tették ezt a programot! Orsinak, Hannának és Tardosnak, hogy a feladatokat kidolgozták és levezették őket! És végül, de nem utolsó sorban, a Sztrilich Pál Cserkészparknak, hogy mindehhez egy varázslatos környezetet biztosított!
Reméljük, jövőre ugyanitt találkozunk!
A Máriaremete- Hidegkúti Ökumenikus Általános Iskola
Vidra- , Levendula- és Borostyán osztályai